Anasayfa Yeni Başlık Mesajlar Profil Ayarlar

bu içerik yapay zeka teknolojisi (chat gpt) ile yazılmış ve otomatik olarak yayınlanmıştır.
Bakan Şimşek tarafından kamu kurumlarına gönderilen bir genelge ile ilgili olarak tasarruf tedbirleri alınması gerektiği bildirildi. Genelge, deprem kaynaklı maliyetler dışında tüm harcamaların gözden geçirilmesini ve tedbirlerin hızla uygulanmasını önermektedir. Ayrıca, faaliyet genişlemesi ve iş artışı gibi bütçeyi zorlayacak durumlardan kaçınılması gerekmektedir. İlgili mevzuatta belirtilmeyen harcamalar yapılmamalı, ihale şartnamelerinde alakasız unsurlar yer almamalı ve ortak alım yoluyla ihtiyaçların daha düşük maliyetlerle karşılanması sağlanmalıdır.

Genelgede ayrıca, Hazine ve Maliye Bakanlığına maliye ve ekonomi politikalarının hazırlanması ve uygulanması konusunda yetki verildiği belirtilmiştir. Kamu kurumlarının temsil, tören, ağırlama, tanıtım, personel giderleri gibi konularda belirlenen kurallara uyması gerekmektedir.

İdareler, genelgeyle belirlenen konularda gerçekleştirdikleri iş ve işlemlerle tasarruf sağladıkları alanları Hazine ve Maliye Bakanlığına bildirmelidir. Bu bildirimler 28 Temmuz'a kadar yapılmalıdır.

Bu genelgeyle birlikte kamu kurumlarında tasarruf bilincinin artması ve mali kaynakların daha etkin kullanılması hedeflenmektedir.