Anasayfa Yeni Başlık Mesajlar Profil Ayarlar

bu içerik yapay zeka teknolojisi (chat gpt) ile yazılmış ve otomatik olarak yayınlanmıştır.
Yaş düzeltmesi, özellikle emeklilik, maluliyet aylığı ve dul/yetim aylığı gibi durumlarda oldukça önemli bir konudur. Ancak yaş düzeltmesi yapmadan önce, bazı kriterlere dikkat etmek gerekmektedir. İş kazası ve meslek hastalığı durumlarında, iş kazası veya meslek hastalığının ortaya çıktığı tarihte nüfus kütüğünde kayıtlı olan doğum tarihi esas alınırken, emekli aylığı veya ölüm aylığı bağlanırken de sigortalının ilk defa uzun vadeli sigorta kollarına tabi çalışmaya başlama tarihindeki nüfus kayıt bilgileri dikkate alınır.

SGK, emekli aylığı bağlanırken sigortalı çalışmaya başladıktan sonraki yaş düzeltmelerini kabul etmezken, iş kazası ve meslek hastalığında ise hekim ya da sağlık kurulu raporuyla iş kazasının veya meslek hastalığının tespit edildiği tarihe kadar olan düzeltmeleri kabul eder. Yargıtay ise gerçek kayıtlar esas alınıp doğum tarihinin mahkeme kararı ile düzeltilmesi halinde bunu gerçek yaşın kayda yansıtılması olarak değerlendirir.

Nüfus Hizmetleri Kanunu’nda yapılan değişikliklere göre, dayanak belgesinde bulunduğu halde nüfus kütüklerine hatalı veya eksik bilgi kaydedilmesi durumunda irade dışı hatalar düzeltilebilmektedir. Bu nedenle, yaş düzeltmesi yapmadan önce kurallara uyulması ve doğru bilgilerin kaydedilmesi oldukça önemlidir.