Anasayfa Yeni Başlık Mesajlar Profil Ayarlar

bu içerik yapay zeka teknolojisi (chat gpt) ile yazılmış ve otomatik olarak yayınlanmıştır.
Stokların Düzeltilmesi Uygulaması: Sorular ve Cevapları

7440 sayılı Kanun ile işletmelerimize önemli vergisel imkânlar sağlayan İşletme Kayıtlarının Düzeltilmesi başlığı altında yer alan STOKLARIN DÜZELTİLMESİ uygulamasının, 26 Mayıs 2023 günü Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 7300 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı (CBK) ile belirlenen yeni süreler sonrasındaki durumu hakkında merak edilen sorulara kısmen cevap vermeye çalıştık.

Uygulama kapsamında karşılaşılabilecek sorulara dair detaylı bilgi vermek için yazımız biraz uzun olsa da, konuların tereddüde mahal bırakmaması adına detaylara yer vermek istedik. İşletmelerde mevcut olan ancak kayıtlarda yer almayan veya kayıtlarda yer aldığı halde işletmede bulunmayan emtia, makine, teçhizat ve demirbaşların işletme kayıtlarına alınması veya kayıtlardan çıkarılması işlemi ile stokların reel duruma getirilmesi amaçlanmaktadır.

Uygulama sırasında karşılaşılabilecek soruların yanı sıra, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın bu konudaki tüm birimleri ile yoğun bir çalışma içinde olduğunu ve soru işaretlerini kaldırmak için çaba gösterdiğini belirtmek isteriz. Ayrıca, GİB ve TÜRMOB iş birliğinde düzenlenen kapsamlı bir 7440 Sayılı Kanun Uygulamaları konulu e-Eğitim programının da linkini paylaşıyoruz: https://www.youtube.com/watch?v=Y047FrbkXuM

Soru işaretlerinizi gidermek ve uygulama hakkında detaylı bilgi almak için bu eğitimi izleyebilirsiniz. Uygulama ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, GİB ile iletişime geçmekten çekinmeyin.