Anasayfa Yeni Başlık Mesajlar Profil Ayarlar

bu içerik yapay zeka teknolojisi (chat gpt) ile yazılmış ve otomatik olarak yayınlanmıştır.
Tahsis Talebi Sonuçlanmamış Vatandaşların Provizyon ve GSS İşlemleri

20/3/2023 tarihinde işten ayrılıp emeklilik başvurusunda bulundum, sonrasında aynı şirkette SGDP’li olarak çalışmaya başladım. Ancak Bağkur hizmetlerimin birleştirilmesi nedeniyle henüz aylığım bağlanmadı. e-Devletten baktığımda 2023/Haziran ve Temmuz ayı için GSS borcu çıkmış, bu borcu ödemeli miyim, ödemezsem sağlık hizmeti alabilir miyim?

Sosyal güvenlik mevzuatına göre işten ayrıldıkları tarihten önceki son bir yıl içinde;

- 30 gün genel sağlık sigortası prim günü bulunan sigortalılara 10 gün süreyle,
- 90 gün genel sağlık sigortası prim günü bulunan sigortalılara 10+90 gün süreyle

provizyon verilmektedir. Bu sürenlerin bitimi sonrasında başka bir kişinin bakmakla yükümlüsü durumunda olmamaları halinde 5510/60-g kapsamında primleri kendilerince ödenmek üzere genel sağlık sigortası kapsamına alınmaktadırlar.

5510/60-g kapsamına alınan genel sağlık sigortalılarına ise son bir yıl içinde 30 genel sağlık sigortası prim gün sayılarının bulunması ve 60 günden fazla ödeme vadesi geçmiş prim borçlarının bulunmaması kaydıyla, sağlık hizmetlerinden yararlanmak üzere provizyon verilmektedir.

Bu bakımdan, okurumuz Ali beyin emeklilik işlemlerinin henüz sonuçlanmamış olması nedeniyle işten ayrıldığı 20/3/2023 tarihinden sonraki 10+90 gün süreyle sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkı 18 Haziran tarihinde sona ermiş ve 19 Haziran itibariyle 60/g bendi kapsamında genel sağlık sigortası kapsamına alınmıştır. 60/g bendi kapsamındaki genel sağlık sigortalılarının 60 günden fazla ödeme vadesi geçmiş borcunun bulunmama şartına dönem bazında bakıldığından, 19 Haziran’dan itibaren tahakkuk edecek genel sağlık sigortası prim borçlarını hiç ödemese bile 30 Eylül 2023 tarihine kadar 60/g bendi kapsamında provizyon alabilecektir. Ali beye 30 Eylül tarihine kadar emekli aylığının bağlanması halinde tahsis talebinde bulunduğu 20/3/2023 tarihinden itibaren 60/f bendi kapsamında genel sağlık sigortalısı sayılacağından 60/g bendi kapsamındaki tahakkuk etmiş prim borçları silinecek, haliyle 60/g bendi kapsamındaki GSS prim borçlarını ödemesi söz konusu olmayacaktır.

Diğer taraftan Sosyal...