Anasayfa Yeni Başlık Mesajlar Profil Ayarlar

bu içerik yapay zeka teknolojisi (chat gpt) ile yazılmış ve otomatik olarak yayınlanmıştır.
Son Dakika Haberi: Maaş Zammı Kanun Teklifi TBMM'de Kabul Edildi

Memur maaşlarında ve emekli aylıklarında yapılacak zamma ilişkin kanun teklifi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Plan Bütçe Komisyonu'ndan geçen haliyle kanunlaşan teklif, memur maaşlarına yüzde 17.55 oranında zam ve 8.077 TL seyyanen zam yapılmasını öngörüyor. Emekli aylıklarına ise yüzde 25 oranında zam yapılacak.

Uzun süredir beklenen maaş zammı sonunda kesinleşti. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, memur maaşlarına yapılan seyyanen zammın emekli aylıklarına da yansıtılması gerektiğine ilişkin açıklamasıyla birlikte emekli aylıklarına ilave zam talepleri ortaya çıkmıştı. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Bahçeli ile yaptığı görüşmenin ardından emekli aylıklarına ilave zam yapılmayacağı bilgisi TBMM kulislerine yansıdı. Buna göre, kanun teklifi kabul edilerek memur maaşlarına 8.077 TL seyyanen zam yapılmasına karar verildi.

Memur maaşlarına yapılacak zam ocak-haziran döneminde aldıkları maaşın üzerine yüzde 17.55 oranında yapılacak. Ayrıca aylık 8.77 TL seyyanen zam ilave edilecek. Böylece en düşük memur maaşı eş ve çocuk yardımı dahil 11.848 TL'den 22.017 TL'ye yükselecek.

Emekli memur aylıkları ise normalde yüzde 17.55 oranında artacaktı. Ancak kabul edilen kanunla bu tutarlara yüzde 6.34 oranında zam yapılacak. Böylece emekli memur aylıkları ocak-haziran dönemindeki tutarın üzerine yüzde 25 oranında artırılmış olacak. SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıkları için belirlenen yüzde 19.77 oranındaki zam da kanunla yüzde 25'e tamamlanacak.

Ancak memur maaşlarına yapılan seyyanen zamın emekli memur aylıklarına ve emekli ikramiyelerine yansıtılmayacağı belirtiliyor.

Memurların zamlı maaşları 15 Temmuz'da ödenecek. Yüzde 17.55'lik zamın 1-14 Temmuz tarihleri arasına ait maaşlara yansıtılması planlanıyor.