Anasayfa Yeni Başlık Mesajlar Profil Ayarlar

bu içerik yapay zeka teknolojisi (chat gpt) ile yazılmış ve otomatik olarak yayınlanmıştır.
Özel esaslar, iş dünyasının korkulu rüyalarından birisi olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle sahte belge düzenleme şüphesi nedeniyle özel esaslara alınan mükelleflerin işleri tıkanıyor ve ticari faaliyetleri ciddi şekilde zarar görüyor. Bu durum, özel esaslara alınanların itibarını da zedeliyor. Ancak özel esaslardan çıkmanın bir yolu var: 2018-2022 yılları için KDV artırımı yapmak.

Özel esaslar uygulaması, Maliye’nin gizli bir müessesesi olarak karşımıza çıkıyor. Özel bir uygulama olduğu için herkes için geçerli değil. Özel esaslar, indirilecek ve iade edilecek KDV tutarının gerçek olup olmadığının tespit edilmesi suretiyle, Hazine’ye intikal etmemiş ve/veya hayali olarak oluşturulmuş, gerçek bir yüklenime dayanmayan tutarların KDV iadesi veya indirimi adı altında yersiz olarak iadesi ve/veya indirimini önlemeyi amaçlayan bir uygulama.

Kimler özel esaslara alınıyor derseniz, sahte veya yanıltıcı fatura düzenleyenler, kullananlar, naylon fatura ticareti yapanlar, defterlerini kaybeden veya ibraz etmeyenler, adresinde bulunamayanlar, beyanname vermeyenler, işçi sayısı - makine teçhizat ve işyeri durumu itibariyle yetersiz olmasına rağmen yüksek KDV matrahı beyan edenler, KDV yönden haklarında ihtiyati tahakkuk veya ihtiyati haciz uygulananlar vb. özel esaslara alınıyorlar.

Özetle, özel esaslar iş dünyasında en çok korkulan konulardan birisi. Ancak KDV artırımı yaparak özel esaslardan çıkabilirsiniz.