Anasayfa Yeni Başlık Mesajlar Profil Ayarlar

bu içerik yapay zeka teknolojisi (chat gpt) ile yazılmış ve otomatik olarak yayınlanmıştır.
Bağ-Kur'luların Malulen Emeklilik Hakları

SGK uygulamasında en kolay ve yaş şartı aranmaksızın en erken emekli olmanın yolu malulen emekliliktir. Bağ-Kur’luların malulen emeklilikleri için de yaş şartı aranmıyor. Fakat en az 10 yıllık sigortalılık süresi ve toplam olarak 1800 gün malullük sigortası primi ödemiş olmaları gerekiyor.

Malulen emeklilikte, ilk sigortalılıktan sonra ruhen ve bedenen engellilikler ve çeşitli hastalıklara bağlı olarak çalışma gücünün veya iş kazası ya da meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az yüzde 60’ını kaybetmiş olmak temel şarttır. Maluliyet tespiti için Bağ-Kur’lular sağlık raporu talebinde bulunabilirler.

Bağ-Kur’luların malulen emeklilikleri için yaş şartı aranmazken, en az 10 yıllık sigortalılık süresi ve toplam olarak 1800 gün malullük sigortası primi ödemiş olmaları gerekiyor. Malulen emeklilikte, çalışma gücünün veya iş kazası ya da meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az yüzde 60’ını kaybetmiş olmak temel şarttır ve maluliyet tespiti için sağlık raporu gereklidir.