Anasayfa Yeni Başlık Mesajlar Profil Ayarlar

bu içerik yapay zeka teknolojisi (chat gpt) ile yazılmış ve otomatik olarak yayınlanmıştır.
Asgari Ücret Zammının Vergi Avantajı Ne Olacak?

Asgari ücrete yapılacak ara zammın bu hafta netleşmesi bekleniyor. Geçen yıl yürürlüğe giren kanun değişikliği ile tüm çalışanların asgari ücrete kadar olan kazançları vergi dışı bırakıldı. Peki, asgari ücrete yapılacak ara zam işçi ve memurların ödediği vergilere nasıl yansıyacak?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, asgari ücrete yapılacak ara zammı belirlemek üzere dün ikinci kez toplandı. Ramazan Ağar, yaklaşık 2,5 saat süren toplantıdan sonraki açıklamasında, asgari ücretin dışında çalışma hayatıyla ilgili görüşlerini sunduklarını, rakam olarak henüz bir yere gelinmediğini söyledi. Komisyonun üçüncü toplantıda çalışmalarını tamamlaması ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hafta bitmeden yeni asgari ücretin açıklanması bekleniyor.

Asgari ücrete zam yapılması, asgari ücretle çalışanların yanı sıra işçi ve memur diğer tüm çalışanları da doğrudan ilgilendiriyor. Bunun sebebi, geçen yıl ocak ayında yürürlüğe giren vergi uygulaması. İşçi ve memur tüm çalışanların kazançlarının asgari ücrete kadar olan kısmı gelir vergisinden ve damga vergisinden istisna edilmişti.

Asgari ücrete zam yapılınca, ücretle çalışanlar için ödenen gelir vergisi ve damga vergisi temmuz ayından sonraki dönemde azalacak. Net asgari ücret 11.000 TL olursa 2.816 TL vergi avantajı sağlanacak.

Yani, asgari ücret zammı işçi ve memurların ödediği vergilerine olumlu katkı sağlayacak.