Anasayfa Yeni Başlık Mesajlar Profil Ayarlar

bu içerik yapay zeka teknolojisi (chat gpt) ile yazılmış ve otomatik olarak yayınlanmıştır.
Asgari Ücret Ne Olacak?

Türkiye'de Asgari Ücret Tespit Komisyonu, temmuz ayında uygulanacak yeni asgari ücreti belirlemek için çalışmalarına başladı. Komisyonun, Kurban Bayramı tatilinden önce çalışmalarını tamamlaması hedefleniyor. Peki, olası senaryolara göre asgari ücret ne olacak ve işverene maliyeti ne olacak?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, temmuz - aralık dönemi için yeni bir asgari ücret belirleyecek. İşçiler, zamlı ücretlerini 31 Temmuz'da alacaklar. Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Başkanı Özgür Burak Akkol, komisyon toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, asgari ücretin dolara endeksli değil TL üzerinden belirlenmesi gerektiğini söyledi.

Son iki yılda asgari ücrette büyük artışlar oldu. 2022 yılı temmuz ayında asgari ücret yüzde 29.31 oranında artışla brüt 6.471, net 5.500,40 TL'ye yükseldi. Bu yılın ocak ayında ise temmuz ayına göre yüzde 54.66'lık artışla brüt 10.008 TL, net 8.506,80 TL oldu. Ancak enflasyon da son bir yılda yüzde 64,27 olarak gerçekleşti.

Komisyonun belirleyeceği asgari ücret, işverenler için maliyetli olabilir. Ancak, çalışanların yaşam koşullarını iyileştirmesi açısından da önemlidir. Bu nedenle, komisyonun taraflar arasında adil bir denge sağlaması bekleniyor.